Motorollers

Motorollers ir ekonomisks, videi draudzīgs, drošs, kompakts un ērts pārvietošanās līdzeklis. Motorolleri tiek klasificēti kā mazkalibra braukšanas ierīces, tāpēc tos iespējams vadīt arī bez motocikla un autovadītāja tiesībām. Jāpiemin, ka, tā kā motorolleri tiek ražoti ar dzinēja tilpumu, kas nav lielāks par 50 kubikcentimetriem, tiem nav nepieciešams arī iet tehnisko apskati un maksāt ceļu nodokli.

Ņemot vērā to, ka CSDD transporta klasifikācijā nav tāda termina kā “motorollers”, tie tiek saukti par mopēdiem. Motorollers (tautā nereti saukts arī par rolleri vai skūteri) pēc būtības ir motocikls, tikai motorolleram ir mazāki riteņi, platāks priekšējais dubļusargs, kā arī ir kāju balsts un automātiskā ātrumkārba. Runājot tehniskā terminoloģijā, jāsaka, ka motorollers ir transportlīdzeklis, kas aprīkots ar diviem, viens aiz otra novietotiem riteņiem un kuram ir iekšdedzes dzinējs. Tā kā motorollers ir aprīkots ar automātisko ātrumkārbu, tas ir vieglāk, ērtāk un vienkāršāk vadāms, tāpēc ir īpaši piemērots braukšanai pilsētvidē.

Motorolleri veido galvenokārt šādi mehānismi, agregāti un aparāti – dzinējs, elektriskās iekārtas, spēka pārvada, rāmis, priekšējais un pakaļējais atsperojums, ritošā iekārta, vadīšanas mehānisms, kā arī vairākas papildierīces. Motorolleru priekšējie un pakaļējie korpusi, kas parasti ir veidoti no plastmasas, ietver visu elektroniku un aparatūru. Motorolleriem ir divtaktu vai četrtaktu motori, no kuriem divtaktu motori ir jaudīgāki, bet skaļāki, ar mazāku resursu un sarežģītāku apkopi. Motorolleru maksimālais braukšanas ātrums ir 50 km/h, bet labāki motorolleru pārstāvji var attīstīt arī lielāku ātrumu. Motorolleru svars parasti nav lielāks par 150 kilogramiem.
Zināmākie motorolleru ražotāji ir Aprilia, Piaggio, Gilera, Honda, Peugeot, Suzuki, Yamaha, kā arī ASA.

Ar motorolleru var pārvietoties vadītājs, kā arī viens pasažieris. Motorollers ir piemērots braukšanai gada siltajā sezonā, tomēr ir cilvēki, kas ar to pārvietojas arī ziemas sezonā.

Ja jāizvēlas starp motorolleri un motociklu, jāsaka, ka motocikls visādā ziņā ir dārgāks – gan tā iegādes un apkopes cena ir augstāka, gan to degvielas patēriņš ir lielāks, sadārdzinot arī izmaksas. Savukārt motorolleri nemaksā vairāk par 2000 eiro, kā arī braukšana ar tiem ir ekonomiska un salīdzinoši ekoloģiska, ja vien vadītāju uztrauc vides piesārņotības problēmas. Mazo motorolleru degvielas patēriņš ir vidēji 3 līdz 5 litri uz 100 kilometriem. Runājot par izmaksām, noteikti jāpiemin arī ķivere, kura obligāti jāiegādājas un jāvelk, jo pretējā gadījumā var nākties saņemt sodu. Pie izmaksām varētu minēt arī speciāla apģērba un cimdu iegādi, ja ir plānots braukt lielā ātrumā, attālumā, kā arī aukstumā.