Motofreestails

Motofrīstails ir motosporta veids, kurā braucēji izpilda dažādas sarežģītības trikus, lecot pa speciāli izveidotiem tramplīniem. Akarībā no motofrīstaila sacensībām tiek piešķirti punkti par triku sarežģītību, unikalitāti, stilu, amplitūdu un citiem kritērijiem. Motofrīstails ir populārs sporta veids gan ASV, gan daudzās Eiropas valstīs, kā Spānija un Francija.

Motofrīstails pēdējos gados ir attīstījies ļoti strauji gan popularitātes ziņā, gan braucēju sagatavotībā. Triki, kas pirms 10 gadiem likās neiespēji, jau tiek izpildīti gandrīz katrās sacensībās. Starp populārākajiem bijušajiem motofrīstaila braucējiem var minēt Travi Pastranu, kas sporta veidam deva lielu pienesumi, esot pats populārākais tā laika braucējs un pirmais braucējs, kurš izpildīja tādus trikus, kā dubultais atmuguriskais salsto jeb double backflip. Šobrīd Pastrana kopā ar citiem ekstrēmo sporta veidu pārstāvjiem veido dažādus šovus ar nosaukumu Nitro Circus un piedalās ar šiem šoviem visā pasaulē. Vēl starp populāriem motofrīstaila braucējiem var minēt tādus sportistus, kā Danny Torres no Spānijas, Thomas Pages no Francijas, Clinton Moore no Austrālijas.

Motofrīstaila galvenais uzdevums ir izklaidēt pubiku, tāpēc trases tiek būvētes ar dažādu sarežģītību tramplīniem, iekļaujot gan braucienus pa sienu, gan citus interesantus elementus. Paši motokrosisti arī savu programmu taisa pēc iespējas interesantāku, lai spētu noturēt skatītāju uzmanību, jo dažās motofrīstaila sacensībās, tieši skatītāju atsaucība tiek ņemts vērā, kā viens no brauciena vērtēšanas kritērijiem, papildus tādiem kritērijiem, kā triku sarežģītība un amplitūda. Nereti motofrīstaila braucēji ir nākuši tieši no motokrosa, pārstājot sacensties klasiskajā motokrosā un pievēršoties motofrīstailam.

Motofrīstaila sacensības ir ļoti apmeklēti pasākumi visā pasaulē. Starp populārākajām motofrīstaila sacensībām ir jāmin Redbull X-Fighters un X-Games. Redbull X-Fighters sastāv no vairākiem posmiem, kur katrs notiek citā valstī un pilsētā, sākot no Dienvidamerikas līdz Eiropai un Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Piemēram, 2015. gada Redbull X-Fighters posmi norisinās Mehiko Meksikā, Atēnās Grieķijā, Madridē Spānijā, Pretorijā Dienvidāfrikas Republikā, kā arī Aapvienotajos Arābu Emirātos. Redbull X-Fighters zīmīgi ir tas, ka visas sacensībās tiek veidotas, kā milzīgs šovs skatītājiem, par pamatu ņemot vēršu cīņas Madridē, tikai vēršus aizstājot ar motocikliem. Sacensības notiek grandiozās vietās, vainu lielās arēnās, kas var pulcēt vairākus desmitus tūkstošu skatītāju, vai arī speciāli uzceltās trasē, kā to var redzēt Dubajā. X-Games atšķiras ar to, ka tur nenotiek tikai motofrīstaila sacensības, bet sacensības arī vairākos citos ekstrēmajos sporta veidos, kā BMX, skeitbords, inline un citos.